Publikacje
mgr Mariola Twardowska 

CZY DOBRZE MOTYWUJESZ SWOJE DZIECKO?

Motywowanie ogrywa znaczącą rolę w procesie wychowania i nauczania. Należy jednak zaznaczyć, że dobre motywowanie, to umiejętna selekcja systemu nagród i kar, doboru ich do stanu rozwoju psychofizycznego i emocjonalnego dziecka. Dziecko powinno wiedzieć, że rodzic będzie go wspierał pomimo różnorodnych trudności. Rola rodzica w procesie motywowania jest niezwykle ważna. Zna on swoje dziecko bowiem najlepiej, ma sposobność i dogodność obserwowania jego różnorodnych zachowań i reakcji. Dlatego jest najważniejszym i najcenniejszym „źródłem” informacji o nim.
Zmotywowanie dziecka do wykonania obowiązkowych zadań, jak praca domowa może okazać się nie lada wyczynem. Proponuję teraz Państwu odpowiedzieć na poniższe pytania, które pozwolą ocenić czy potrafią Państwo motywować swe dziecko we właściwy sposób?
 Stawiamy 5 punktów, gdy robimy coś często, zaś 0 gdy nigdy. Można stosować również punktację pośrednią (odp. niekiedy, rzadko, sporadycznie, zazwyczaj )

TEST

  1. Pomagam właściwie zrozumieć wymagania nauczyciela ....................
  2. Dzielimy pracę nad większym zadaniem na etapy.................................
  3. Staram się, by dziecko odczuwało satysfakcję po zakończeniu każdego zadania............
  4. Pozostawiam dziecku swobodę to ono decyduje w jaki sposób zakończyć zadanie........
  5. Nagradzam dziecko po skończeniu pracy nad wyjątkowo ciężkim zadaniem.................

SUMA .......................................

 Wynik:

powyżej 20 punktów – potrafisz motywować do najtrudniejszych zadań
19-15 punktów – jest nie najgorzej
poniżej 15 – należy zmienić sposób pracy z dzieckiem, należy wprowadzić w życie powyższe zasady w celu osiągnięcia przez dziecko lepszych wyników w nauce.

Cały proces motywowania to także umiejętność udzielania pomocy dziecku bez wyręczania go. Zauważcie Drodzy Państwo dziecko pyta się np.: „ tato co jest stolicą Francji??”” a my odruchowo odpowiadamy Paryż, często nieświadomi swojego postępowania, że w ten sposób wyręczamy dzieci z myślenia, poszukiwania i samodzielności. W jaki sposób pomóc w odrabianiu zadania nie popełniając tego błędu?
  Oto kilka wskazówek:

- NAUCZ DZIECKO PLANOWAĆ – krok po kroku naucz je planować swoją pracę, tak aby była ona jak najbardziej efektowna, pamiętając, że taka umiejętność będzie procentowała przez całe życie.

- POMÓŻ DZIECKU – musisz nauczyć go dobrej organizacji, zapewnić stałe miejsce. Należy przyzwyczajać dziecko do dbania o przybory i podręczniki, do pakowania swojego plecaka na dzień następny.

- POZWÓL DZIECKU NA SKUPIENIE – nie może być włączony telewizor, musi być spokój i wyciszenie.

- SPRAW, ABY DZIECKO MIAŁO SATYSFAKCJĘ – nie nadużywaj nagród, ale uświadom mu, że jest doceniany za to co robi i jak to wykonuje.

 Właściwe motywowanie to ważny element prowadzący do realizacji założonych celów. Motywowanie, zachęcanie jest źródłem pozytywnych doznań, bodźcem, który pozwala także zwiększyć dziecka samoocenę.

 

mgr Mariola Twardowska