Publikacje
mgr Jolanta Lisowska

  

BnO

Zachęcam wszystkich do wstąpienia w szeregi                                                                 

                             szkolnej sekcji BnO Ligociaki

Nie wszyscy jednak wiedzą co oznacza ten tajemniczy skrót BnO , chciałabym wyjaśnić co on oznacza i jakie są zasady tej dyscypliny sportowej .

     BnO to  Bieg na Orientację  które polegają na pokonaniu w jak najkrótszym czasie trasy wyznaczonej w terenie przez punkty kontrolne (PK). Każdy musi dotrzeć do punktów kontrolnych samodzielnie, posługując się mapą terenu. Na mapie jest zaznaczone miejsce startu (trójkąt), oraz punkty kontrolne (kółka). Kółka są połączone ze sobą linią i ponumerowane. Zadaniem zawodnika jest potwierdzenie swojej obecności na każdym punkcie kontrolnym w kolejności wynikającej z mapy.

 

 

Punkty są potwierdzane na karcie startowej, w marszach na orientację kolorową kredką (która jest przy PK) wpisuje się  symbol z lampionu , a w biegach wkłada się  kartę do kasownika i przyciska  . Każdy kasownik ma inny układ szpilek, które odbijają się na karcie startowej. W ten sposób organizator wie, że dany zawodnik zaliczył prawidłowo swoje punkty. Na zawodach o skali wojewódzkiej lub miejskiej  nie podbicie wszystkich punktów oznacza dyskwalifikację zawodnika , ale w zawodach Gliwickiej Ligi Dziecięcej i w POBINAch (popołudniowych biegach na orientację ) ta zasada nie obowiązuje.

Tak jak w każdej dyscyplinie sportu  w BnO obowiązują  kategorie wiekowe                           (K  kobieta , M mężczyzna)

-        dziewczęta w wieku 10 lat i młodsze                 K-10

-        chłopcy w wieku 10 lat i młodsi                        M-10   

-        dziewczęta w wieku 12 -13 lat                          K-12

-        chłopcy w wieku 12-13 lat                               M-12            

-        dziewczęta w wieku 14-15 lat                           K-14

-        chłopcy w wieku 14-15 lat                                M-14 

Na zawodach najmłodsi zawodnicy  ( K i M 10 ) mają swoją trasę zaznaczoną kolorowymi wstążkami z bibuły ( faworki – tak nazywa się to w słowniku BnO ), ich punkty kontrolne znajdują się na ścieżkach w dobrze widocznych miejscach . Starsi zawodnicy nie maja już tak łatwo , ich punkty kontrolne też są na ścieżkach , ale są mniej widoczne .

W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła mogła się pochwalić najlepszą w Gliwicach  zawodniczką w najmłodszej kategorii  .
Tą zawodniczką była Dorota Łojewska z klasy III .

Zawody i treningi odbywają się  w parkach gliwickich .Bieganie na orientację daje możliwość ruchu na świeżym powietrzu ,ponadto ruch ten wzbogacony jest elementami rywalizacji i współzawodnictwa .

 

opiekun "Ligociaków": mgr Jolanta Lisowska