Publikacje
mgr Beata Bodnar

  

JAK ZDOBYĆ SZACUNEK DZIECKA?

Zbudujmy swój autorytet – dzięki niemu nasze dziecko będzie nas słuchało i szanowało nasze zdanie- także wtedy, gdy będzie już całkiem dorosłe.

Dla małych dzieci rodzice są całym światem – są najlepsi, najmądrzejsi, najdoskonalsi. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczynają dorastać – czyli gdy stają się nastolatkami. Wtedy dostrzegają, że tata i mama nie są tak doskonali, jak do tej pory sądzili. Porównują ich z innymi dorosłymi i widzą coraz więcej wad. Rodzice natomiast za wszelką cenę starają się odzyskać stracony autorytet.
Niestey, często za pomocą nakazów, krzyków lub szantażu ( „ jeśli nie posprzątasz, nie będziesz przez tydzień wychodzić na podwórko” itp.). Tymczasem prawdziwy autorytet opiera się nie na strachu, a na wzajemnym szacunku – wypracujmy go sobie!

   Zapytacie jak? Oto kilka wskazówek:

1.Rozmawiajmy z dzieckiem. Powinno czuć, że liczymy się z jego zdaniem i traktujemy je poważnie. Znajdźmy czas, by je wysłuchać – nawet wtedy, gdy problem wydaje nam sie błahy. Pokażmy mu, że jesteśmy po jego stronie, rozumiemy go i chcemy mu pomóc.
2.Nie krytykujmy i nie ośmieszajmy dziecka, zwłaszcza w obecności jego kolegów.
3.Nigdy nie okłamujmy dziecka. Odpowiadajmy szczerze na pytania. Jeżeli czegoś nie wiemy, powiedzmy, że musimy to sprawdzić. Mamy prawo do niewiedzy i popełniania błędów, ale nauczmy się do tego przyznawać.
4.Jeżeli wymagamy czegoś od dziecka, sami też respektujmy te zasady. Starajmy się nie podnosić głosu w trakcie rozmów.
5.Dotrzymujmy danego słowa. Jeśli my nie będziemy konsekwentni, nasze dziecko również.
6.Gdy dziecko przekona nas swoimi argumentami, przyznajmy mu rację! :)

Zdarza się, że rodzice mają odmienny pogląd na wychowanie dzieci. Czasem krytykują swoje zachowanie w obecności dzieci, które staja sie wtedy świadkami naszych sprzeczek. Tego nam robić nie wolno !
Gdy nie zgadzamy się ze zdaniem współmałżonka, porozmawiajmy z nim o tym na osobności ( np. gdy dziecko już śpi). Ustalmy, że ważne decyzje zawsze podejmujemy razem z dzieckiem.


PAMIĘTAJMY !

Autorytet powinien opierać się na wzajemnym szacunku. Krzykiem niczego nie zwojujemy!

mgr Beata Bodnar