I edycja  - relacja ...

II edycja  - relacja ...

Mali Naukowcy - spotkanie 1 - edycja III

prowadzący: mgr Sylwia Żółtańska

Kim są Mali Naukowcy? To pytanie zadała pani Sylwia grupie 10 dzieci w poniedziałek 18-go września 2017 r.  Odpowiedzi było wiele, ale w końcu dzieci uzgodniły wspólnie, że to osoby poszukujące odpowiedzi na pytania, na które dotychczas nikt im wcześniej nie odpowiedział. Mali Naukowcy w przedszkolu to grupa wesoła, pomocna, chętna do zabawy, doświadczeń i eksperymentów. To dzieci ciekawe świata! Na tych zajęciach zajęliśmy się także omówieniem bezpieczeństwa i naszych zasad. Dzieci wraz z panią uzgodniły zasady kodeksu obowiązujące na zajęciach. Oto one:

 

1. Jestem dobrym kolegą i dobrą koleżanką na zajęciach  pt. „Mały Naukowiec”.

2.  Dbam o bezpieczeństwo swoje i innych.

3. Słucham co mówią inni, czekam na swoją kolej.

4. Zadania wykonuję zgodnie z poleceniem nauczycielki.

4. Zostawiam porządek w miejscu pracy-wspólnie sprzątamy.

5. Wychodzę z sali tylko za zgodą nauczyciela.

6. Chętnie eksperymentuję, doświadczam i bawię się na zajęciach.

 

Obietnice przestrzegania kodeksu i zasad zachowania w przedszkolu zostały złożoneJ i na pewno zostaną dotrzymane.

 

Do zobaczenia za tydzień Mali Naukowcy

Mali Naukowcy - spotkanie 2

„Znikająca woda”- to kolejny eksperyment w wykonaniu Małych Naukowców. Dzieci dowiedziały się, że tlen z powietrza podtrzymuje płomień świecy, kiedy tlenu pod słoikiem zabraknie, płomień zgaśnie. Powietrze, które zostanie w słoiku, oziębi się i skurczy. W ten sposób zrobi miejsce dla wody, która wciśnie się do słoika. Ciekawość, zaskoczenia i uśmiech to emocje, jakie można było zauważyć u dzieci.

Do zobaczenia za tydzień Mali Naukowcy

        

Mali Naukowcy - spotkanie 3

„Co pływa, a co tonie?”-część 1 to pytanie zadała pani Sylwia Małym Naukowcom na trzecich zajęciach. Dzieci udzieliły kilku trafnych odpowiedzi, następnie posegregowały przedmioty zgromadzone na stole. Czy dobrze to zrobiły? Okazało się to dopiero podczas eksperymentów. Było mokro, interesująco i zaskakująco, ponieważ nie wszystko co ciężkie tonie i nie wszystko było idealnieJ. Podczas zabaw badawczych dzieci dowiedziały się, że przedmioty metalowe, chociaż są lekkie toną, a drewniane i plastikowe nie. Wiemy już, że tonie: pieniążek, spinacz, magnes, klucz, owoc winogrona. Nie tonie: korek, drewniane klocki, plastikowe klocki, piłeczka, zakrętki, plastikowa słomka. Dzięki obserwacjom dzieci zauważyły, że papier na początku nie tonie, ale nasiąknięty woda już tak.

Do zobaczenia za tydzień Mali Naukowcy

   

Mali Naukowcy - spotkanie 4

  „Co pływa, a co tonie?”-część 2 „Dlaczego statek pływa, chociaż wykonany jest z metalu i jest bardzo ciężki?, to pytanie zadała pani Sylwia Małym Naukowcom na kolejnych zajęciach z cyklu „Co pływa co tonie? Dzieci wykonały kilka doświadczeń z plasteliną i  metalowymi puszkami. Dzięki zabawie z wodą i metalowymi przedmiotami dzieci zdobyły podstawowe informacje o zasadach utrzymania się statku na wodzie. Wiemy jak ważny jest kształt pływającego przedmiotu oraz  coś co jest w środku i co powoduje że ma on mniejszą gęstość. A co to jest? To już wiedzą tylko OniJ.

Do zobaczenia za tydzień Mali Naukowcy

       

Mali Naukowcy - spotkanie 5 i 6

„Magiczne jajko i magiczny ziemniak ?”- kiedy jajko lub ziemniak pływa, a kiedy tonie? to kolejny problem do rozwiązania przez chętnych do zdobywania wiedzy Małych Naukowców. Żeby się tego dowiedzieć na zajęciach przeprowadziliśmy kilka doświadczeń. Pierwsze: jajko włożyliśmy do słoika z wodą, w efekcie jajko utonęło. Drugie doświadczenie polegało na posoleniu wody w słoiku aż 4 łyżkami soli. Okazało się, że jajko pływa w osolonej wodzie. Podobne doświadczenie wykonały dzieci z ziemniakiem, co się stało i jak się zachowywał ziemniak wiedzą już tylko Mali Naukowcy. Pani Sylwia wytłumaczył dzieciom to zjawisko i opowiedziała, dlaczego tak się dzieje. Dzięki takim zabawom badawczym i doświadczeniom dzieci zdobyły nową wiedzę, a przy tym doskonale się bawiły!

 

Mali Naukowcy - spotkanie 7

Mieszaliśmy, sprawdzaliśmy, rozpuszczaliśmy i obserwowaliśmy jak zachowują się różne znane produkty w zimnej i ciepłej wodzie. Chcąc poznać kolejną właściwość, dzieci eksperymentowały, a na koniec wyciągnęły swoje wnioski. A jakie i co się okazało? Wiedzą już tylko oni. Na pewno wiedzą już dużo więcej.

Do zobaczenia Mali Naukowcy

Mali Naukowcy - spotkanie 8

Mali Naukowcy mieszali płyny o różnej gęstości (gęsty sok malinowy, mleko, olej) chcąc dowiedzieć się, który z nich ma największą gęstość, a który najmniejszą. Badając tę właściwość wody dowiedzieli się : Dlaczego oliwa na wierzch wypływa? Już wiedzą ! Powodem tego jest różnica w gęstości płynu:– olej ma najmniejsza gęstość.

Do zobaczenia Mali Naukowcy

 

Mali Naukowcy - spotkanie 9

„Co widać przez wodę?  a „Czy mleko to też woda?” to pytanie zadawane przez ciekawe świata dzieci.  Na zajęciach Małego Naukowca dzieci poznawały właściwości płynów, cieczy i wody. Doświadczały i eksperymentowały i zastanawiały się, co można zobaczyć przez wodę oraz inne dostępne płyny i ciecze. To były ciekawe zajęcia i na pewno wzbogaciły nas o nową wiedzę!

Teraz już wiemy, co widać, a czego nie widać przez różne rodzaje cieczy.

 

Do zobaczenia za tydzień Mali Naukowcy