I edycja  - relacja ...

II edycja  - relacja ...

Mali Naukowcy - spotkanie 1 - edycja III

prowadzący: mgr Sylwia Żółtańska

Kim są Mali Naukowcy? To pytanie zadała pani Sylwia grupie 10 dzieci w poniedziałek 18-go września 2017 r.  Odpowiedzi było wiele, ale w końcu dzieci uzgodniły wspólnie, że to osoby poszukujące odpowiedzi na pytania, na które dotychczas nikt im wcześniej nie odpowiedział. Mali Naukowcy w przedszkolu to grupa wesoła, pomocna, chętna do zabawy, doświadczeń i eksperymentów. To dzieci ciekawe świata! Na tych zajęciach zajęliśmy się także omówieniem bezpieczeństwa i naszych zasad. Dzieci wraz z panią uzgodniły zasady kodeksu obowiązujące na zajęciach. Oto one:

 

1. Jestem dobrym kolegą i dobrą koleżanką na zajęciach  pt. „Mały Naukowiec”.

2.  Dbam o bezpieczeństwo swoje i innych.

3. Słucham co mówią inni, czekam na swoją kolej.

4. Zadania wykonuję zgodnie z poleceniem nauczycielki.

4. Zostawiam porządek w miejscu pracy-wspólnie sprzątamy.

5. Wychodzę z sali tylko za zgodą nauczyciela.

6. Chętnie eksperymentuję, doświadczam i bawię się na zajęciach.

 

Obietnice przestrzegania kodeksu i zasad zachowania w przedszkolu zostały złożoneJ i na pewno zostaną dotrzymane.

 

Do zobaczenia za tydzień Mali Naukowcy

Mali Naukowcy - spotkanie 2

„Znikająca woda”- to kolejny eksperyment w wykonaniu Małych Naukowców. Dzieci dowiedziały się, że tlen z powietrza podtrzymuje płomień świecy, kiedy tlenu pod słoikiem zabraknie, płomień zgaśnie. Powietrze, które zostanie w słoiku, oziębi się i skurczy. W ten sposób zrobi miejsce dla wody, która wciśnie się do słoika. Ciekawość, zaskoczenia i uśmiech to emocje, jakie można było zauważyć u dzieci.

Do zobaczenia za tydzień Mali Naukowcy

        

Mali Naukowcy - spotkanie 3

„Co pływa, a co tonie?”-część 1 to pytanie zadała pani Sylwia Małym Naukowcom na trzecich zajęciach. Dzieci udzieliły kilku trafnych odpowiedzi, następnie posegregowały przedmioty zgromadzone na stole. Czy dobrze to zrobiły? Okazało się to dopiero podczas eksperymentów. Było mokro, interesująco i zaskakująco, ponieważ nie wszystko co ciężkie tonie i nie wszystko było idealnieJ. Podczas zabaw badawczych dzieci dowiedziały się, że przedmioty metalowe, chociaż są lekkie toną, a drewniane i plastikowe nie. Wiemy już, że tonie: pieniążek, spinacz, magnes, klucz, owoc winogrona. Nie tonie: korek, drewniane klocki, plastikowe klocki, piłeczka, zakrętki, plastikowa słomka. Dzięki obserwacjom dzieci zauważyły, że papier na początku nie tonie, ale nasiąknięty woda już tak.

Do zobaczenia za tydzień Mali Naukowcy

   

Mali Naukowcy - spotkanie 4

  „Co pływa, a co tonie?”-część 2 „Dlaczego statek pływa, chociaż wykonany jest z metalu i jest bardzo ciężki?, to pytanie zadała pani Sylwia Małym Naukowcom na kolejnych zajęciach z cyklu „Co pływa co tonie? Dzieci wykonały kilka doświadczeń z plasteliną i  metalowymi puszkami. Dzięki zabawie z wodą i metalowymi przedmiotami dzieci zdobyły podstawowe informacje o zasadach utrzymania się statku na wodzie. Wiemy jak ważny jest kształt pływającego przedmiotu oraz  coś co jest w środku i co powoduje że ma on mniejszą gęstość. A co to jest? To już wiedzą tylko OniJ.

Do zobaczenia za tydzień Mali Naukowcy

       

Mali Naukowcy - spotkanie 5 i 6

„Magiczne jajko i magiczny ziemniak ?”- kiedy jajko lub ziemniak pływa, a kiedy tonie? to kolejny problem do rozwiązania przez chętnych do zdobywania wiedzy Małych Naukowców. Żeby się tego dowiedzieć na zajęciach przeprowadziliśmy kilka doświadczeń. Pierwsze: jajko włożyliśmy do słoika z wodą, w efekcie jajko utonęło. Drugie doświadczenie polegało na posoleniu wody w słoiku aż 4 łyżkami soli. Okazało się, że jajko pływa w osolonej wodzie. Podobne doświadczenie wykonały dzieci z ziemniakiem, co się stało i jak się zachowywał ziemniak wiedzą już tylko Mali Naukowcy. Pani Sylwia wytłumaczył dzieciom to zjawisko i opowiedziała, dlaczego tak się dzieje. Dzięki takim zabawom badawczym i doświadczeniom dzieci zdobyły nową wiedzę, a przy tym doskonale się bawiły!

 

Mali Naukowcy - spotkanie 7

Mieszaliśmy, sprawdzaliśmy, rozpuszczaliśmy i obserwowaliśmy jak zachowują się różne znane produkty w zimnej i ciepłej wodzie. Chcąc poznać kolejną właściwość, dzieci eksperymentowały, a na koniec wyciągnęły swoje wnioski. A jakie i co się okazało? Wiedzą już tylko oni. Na pewno wiedzą już dużo więcej.

Do zobaczenia Mali Naukowcy

Mali Naukowcy - spotkanie 8

Mali Naukowcy mieszali płyny o różnej gęstości (gęsty sok malinowy, mleko, olej) chcąc dowiedzieć się, który z nich ma największą gęstość, a który najmniejszą. Badając tę właściwość wody dowiedzieli się : Dlaczego oliwa na wierzch wypływa? Już wiedzą ! Powodem tego jest różnica w gęstości płynu:– olej ma najmniejsza gęstość.

Do zobaczenia Mali Naukowcy

 

Mali Naukowcy - spotkanie 9

„Co widać przez wodę?  a „Czy mleko to też woda?” to pytanie zadawane przez ciekawe świata dzieci.  Na zajęciach Małego Naukowca dzieci poznawały właściwości płynów, cieczy i wody. Doświadczały i eksperymentowały i zastanawiały się, co można zobaczyć przez wodę oraz inne dostępne płyny i ciecze. To były ciekawe zajęcia i na pewno wzbogaciły nas o nową wiedzę!

Teraz już wiemy, co widać, a czego nie widać przez różne rodzaje cieczy.

 

Do zobaczenia za tydzień Mali Naukowcy

Mali Naukowcy - spotkanie 10

 „Jak powstaje deszcz? Pani Sylwia opowiedziała dzieciom, że woda z kałuż, stawów, jezior, mórz i rzek paruje i unosi się do góry. Wysoko w powietrzu, gdzie jest dużo chłodniej, para wodna zamienia się w maleńkie kropelki wody, które tworzą chmury. Kropelek jest coraz więcej, więc łączą się w duże, ciężkie krople. Krople te spadają na ziemię w postaci deszczu. Do czego jest potrzebny deszcz, dzieci wiedziały i pięknie odpowiadały.

Mając do dyspozycji lód, talerzyk, ciepłą parującą wodę Mali Naukowcy sami wykonali deszcz na zajęciach. To był mały deszcze, ale zasady te same, jak podczas prawdziwego dużego deszczu, powstającego wysoko w chmurach. Teraz już wiemy, dlaczego pada deszcz i jak powstaje.

 

Dodatkowo na tych zajęciach postanowiliśmy zbadać właściwości lodu, ponieważ mieliśmy mnóstwo kostek lodu. Każdy zabierał sobie dowolną ilość i opisywał różne właściwości lodu: lód jest zimny, śliski, twardy, mokry, lód nie ma zapachu i jest przeźroczysty,
Dzieci wrzucały lód do naczyń z wodą, obserwowały i wyciągały wnioski: lód pływał w wodzie.

 

Do zobaczenia za tydzień Mali Naukowcy 

      

Mali Naukowcy - spotkanie 11

„Wodny wulkan”

Podczas zabaw badawczych z udziałem wody Mali Naukowcy sami wykonali „eksperymentalny wulkan”, zbudowali krater, stworzyli miksturę, która była podobna do lawy i najważniejsze, że sama wypływała i wypływała z krateru wulkanu. To był bardzo ekscytujący eksperyment. Mali Naukowcy pochwalili się również dużą wiedzą na temat tego jak zbudowany jest wulkan, dowiedzieli się także, co to jest magma, a co to jest lawa.

Do zobaczenia za tydzień Mali Naukowcy 

    

  

Mali Naukowcy - spotkanie 12

Zakończyliśmy dział zabaw badawczych i eksperymentów z wodą. Mali Naukowcy wzięli udział w konkursie wiedzy pt. „Co wiemy o wodzie?”. Okazało się, że wszystkie dzieci doskonale sobie poradzili z zadaniami, znali odpowiedzi na wszystkie pytania, a przy tym świetnie się bawili. Otrzymali więc dyplomy uznania i małe nagrody.

Do zobaczenia za tydzień Mali Naukowcy 

    

Mali Naukowcy - spotkanie 13

Celem tych zajęć było p­­ogłębianie wiedzy o świecie przyrodniczym i odpowiedź na pytania: „Jakie jest powietrze, gdzie ono jest i do czego służy ?”. Dzieci już teraz dobrze wiedzą, że jest niewidoczne, bezwonne i że jest wokół nas. Poznały jego skład, chociaż to trudne słowa. Mali Naukowcy doskonale wiedzą, że jest nam wszystkim potrzebne, dlatego należy dbać ekologię. Były również zabawy i duuużo dmuchania.

Do zobaczenia Mali Naukowcy 

 

Mali Naukowcy - spotkanie 14

Na kolejnych zajęciach z działu Poznajemy właściwości powietrza  wykonaliśmy doświadczenie pt. „Zaczarowany balon”. Co się dzieje z balonem w ogrzanym powietrzu, a co się dzieje, gdy powietrze oziębimy? Wiedzą już tylko Mali Naukowcy. Zabawy badawcze sprawiły dzisiaj Małym Naukowcom dużo radości i na pewno wzbogaciły ich wiedze i doświadczenia.

 Do zobaczenia za tydzień Mali Naukowcy 

  

Mali Naukowcy - spotkanie 15

Czy można ścisnąć i zamknąć powietrze?

 Poznajemy właściwości powietrza.

Czy można ścisnąć powietrze? To było koleje pytanie i wyzwanie z jakim poradzili sobie Mali Naukowcy na zajęciach. Otrzymali worki, balony, łapali oraz próbowali ściskać powietrze w przedszkoluJ. Na koniec doszli do wniosku, jaki już znają tylko Oni. W nagrodę pozostałe balony dzieci udekorowali według swoich pomysłów na pamiątkę tych zajęć.

 

Do zobaczenia za tydzień Mali Naukowcy

 
Mali Naukowcy - spotkanie 16

Co to jest wiatr?

Poznawaliśmy dzisiaj różne właściwości wiatru. Wiatr to przemieszczające się powietrze o różnej temperaturze. Mali Naukowcy doskonale wiedzą jak można „stworzyć” wiatr w sali przedszkolnej oraz potrafią to udowodnić zdmuchując  świeczkę bez dmuchania, za pomocą pewnej butelki Wykonywaliśmy różne doświadczenia udowadniające ruch powietrza, tak, aby przedmioty lekkie, delikatne przemieszczały się i ruszały. Dzieci dobrze wiedzą , że wiatr to zjawisko, które może być groźne, ale jest również bardzo pożyteczne.

 

Do zobaczenia za tydzień Mali Naukowcy